Program
KAF
(PL) 10.10.2024, g. 17:30
(PL) Zapraszamy na rozmowę o wpływie sztuki Fangora oraz jej odbiorze, do której przyczynkiem jest wydany niedawno nakładem Krupa Art Foundation katalog do wystawy „Wojciech Fangor. American Dream”. Z kuratorką wystawy Dorotą Monkiewicz i redaktorką literacką katalogu Agnieszką Wolny-Hamkało porozmawia dziennikarz kulturalny Aleksander Hudzik.
10 października 2024, g. 17:30
Krupa Art Foundation | Rynek 27/28, Wrocław
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
(PL) Nakładem Krupa Art Foundation ukazał się katalog towarzyszący wystawie „Wojciech Fangor. American Dream”. Publikacja nie tylko zawiera reprodukcje obiektów prezentowanych na ekspozycji, ale również przybliża archiwalia związane z marzeniem wyjazdu do USA i jego realizacją przez Wojciecha Fangora. Kuratorka Dorota Monkiewicz opatrzyła te materiały artykułem „Why I want to go to [the] USA? Biografia Wojciecha Fangora w świetle materiałów archiwalnych”.
Część katalogu poświęcono literaturze. Krupa Art Foundation do współpracy zaprosiła Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, dlatego w katalogu znajdziemy opowiadania inspirowane twórczością mistrza op-artu atuorstwa: Olgi Drendy, Joanny Oparek, Jakuba Kornhausera, Bianki Rolando i Mateusza Górniaka oraz esej Agnieszki Wolny-Hamkało.
(PL) Udział biorą:
Dorota Monkiewicz – laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy w 2017, założycielka i w latach 2011-16 dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław. Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA dwóch kadencji (2003-09). W latach 1990-2009 pracowała w dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Przeszła tam wszystkie szczeble kariery muzealnej: od asystentki do kustosza. Była kuratorką pierwszych wystaw retrospektywnych Ewy Partum i Zbigniewa Libery oraz monumentalnych wystaw interdyscyplinarnych: „Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz Koszycach, Bochum, Zagrzebiu i Budapeszcie (2015-16), a także „Awangarda i Państwo” w Muzeum Sztuki w Łodzi (2018-19). Jest autorką ponad stu publikacji o polskiej i międzynarodowej sztuce współczesnej.
Agnieszka Wolny-Hamkało – Dyrektorka Literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Poetka, autorka powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Doktorantka IBL PAN. Naukowo zajmuje się kampem w nowej poezji polskiej. Opublikowała książki z wierszami – „Mocno poszukiwana” (1999), „Lonty” (2001), „Gospel” (2004), „Ani mi się śni” (2005), „Spamy miłosne” (2007), „nikon i leica” (2010), „Borderline” (2013), „Występy gościnne” (2014), „Panama smile” (2017), „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na różne okazje” – wybór wierszy z posłowiem Jakuba Skurtysa (2020), ostatnio – „Raster Lichtensteina” (2021). A także powieści: „Zaćmienie” (2013), „41 utonięć” (2015), „Moja córka komunistka” (2018) i mikropowieść „Lato Adeli” (2019). Wydała tom szkiców „Inicjał z offu” (2013) i poemat „Nikt nas nie upomni” (2016). Jest autorką sztuk teatralnych – m.in. „Dzień dobry wszyscy umrzemy”, „Leśni. Apokryf”, „Wyzwolenie: królowe”, „Kronika polska. Opera lalkowa”, „Susan Sontag. Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem”, „Alicja”, „Niewolnica Izaura”, wystawianych m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Muzycznym Capitol i Instytucie Grotowskiego (w ramach festiwalu MFO). „Dzień dobry wszyscy umrzemy” zekranizowano w cyklu Teatroteka w reżyserii Joanny Kaczmarek. Autorka czterech książek dla dzieci: „Nochal czarodziej” (2007), „Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw” (2011), „12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło)” (2019), „Gdzie jest noc” (2019). Jest redaktorką pięciu antologii opowiadań i antologii „Sąsiadki. 10 poetek czeskich”. Felietonistka „Przeglądu”. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę „Nikt nas nie upomni”). Laureatka nagrody IBBY za „Lato Adeli” (książka roku 2019). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Współzałożycielka i redaktorka społeczno-poetyckiego magazynu „Zakład” i redaktorka „Notatnika Literackiego”. Absolwentka kulturoznawstwa. Mieszka we Wrocławiu.
(PL) Prowadzenie:
Aleksander Hudzik – redaktor naczelny Mint Magazine. Dziennikarz kulturalny. Przez lata związany z redakcją tygodnika „Newsweek Polska”, „Vogue Polska”, „Notes na 6 Tygodni” „Forbes Women”, „Dwutygodnik”, „K Mag”, „Przekrój”, „Esquire” i „Aktivist”. Współautor tekstów w książkach My Art Guide, Polski Street Art i w przewodniku About Polska.