Program
KAF
10 grudnia, g. 18:00
Dzieci, ich miejsce w społeczeństwie i przestrzeni publicznej, metody wychowawcze, rola i odpowiedzialność rodziców – każdy ma ten temat coś do powiedzenia. Wystarczy spojrzeć, ile komentarzy pojawia się pod dowolnym postem czy artykułem o rodzicielstwie.
10 grudnia o 18:00 przyjdź na spotkanie z autorem książki „Zakaz gry w piłkę” (Wydawnictwo Czarne) – mocnej, polemicznej publikacji o przedmiotowym traktowaniu dzieci, które często stają się zakładnikami nie tylko domowych, ale także politycznych sporów. Z autorem porozmawia mama, poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży – Agnieszka Wolny-Hamkało. Wstep wolny.
Michał R. Wiśniewski przekopuje internet, czyta bajki, ogląda kreskówki, analizuje popkulturowe wzorce i rozbraja szkodliwe hasła, którymi posługują się rodzice i autorytety: „bezstresowe wychowanie”, „mały terrorysta”, „bunt dwulatka”, „madka”, „bachor”. Przygląda się brutalnym żartom traktowanym jako wentyl bezpieczeństwa nie tylko przez zmęczonych rodziców. Pomstuje na antydziecięcą infrastrukturę i brak zrozumienia dla potrzeb najmłodszych, bezbronnych członków społeczeństwa. I choć pomysł na książkę zaczął się od hasła: „Polacy nienawidzą dzieci”, Wiśniewski nie traci nadziei, że ZAKAZ zmieni się w ZAPROSZENIE: do rozmowy, wspólnej zabawy i wzajemnego zrozumienia.
Spotkanie odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Nazwa bez wystawy, wystawa bez nazwy” – drugiej odsłonie kolekcji Sylwii i Piotra Krupów, którą od A do Z przygotowały dzieci.
Wybrane recenzje
Katarzyna Janowska w artykule dla „Newsweek” (nr 36/2024):
„Autor rozcina skórę zadowolonych z siebie rodziców i dokopuje się do bardziej lub mniej uświadomionych krzywdzących zachowań wobec dzieci”.
odkrywczamama.blogspot.com (17.09.2024)”
„Chciałabym, by ta książka wywołała dyskusję w mediach, przestrzeniach publicznych, w domach. Byśmy zastanowili się, czy rzeczywiście, mimo dbania o Prawa Dziecka i różne standardy ich ochrony […], nie popełniamy ciągle tych samych błędów, tylko w innej rzeczywistości niż kiedyś”.
Wojciech Orliński, polityka.pl (3.09.2024):
„Jak to z publicystyką opinii bywa, z wyrażoną tam tezą o dzieciofobii charakteryzującej nasze społeczeństwo, można się intuicyjnie zgadzać lub nie zgadzać, ale trudno ją udowodnić albo obalić. Ja się z nią zgadzam, bo pasuje do moich indywidualnych doświadczeń”.