Program
KAF
finisaż dwóch wystaw: 27.02–2.03.2025
Dwie z trzech wystaw – „Koordynaty” oraz „Moja pamięć nie należy do mnie” – w ramach odsłony „Tropy” trwają jeszcze tylko do 2 marca 2025. Zapraszamy na weekend ich finisażu, zatytułowany „Tropy: uchwycone ślady”, który zaczniemy performensem już 27 lutego. Na gości i gościnie w kolejnych dniach czekają też pokazy filmów krótkometrażowych oraz oprowadzania. Aby skorzystać ze wszystkich wydarzeń, można zakupić bilet pojedynczy na każdy dzień lub karnet, który umożliwi udział we wszystkich spotkaniach.
27.02.2025, g. 19:00
Performance: Narracje mierzone wodą (eng. Measuring Narrative with Water) Sirah Foighel Brutmann oraz Eitan Efrat
1.03.2025, g. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Koordynaty” oraz „Moja pamięć nie należy do mnie”
1.03.2025, g. 20:00
Pokazy krótkometrażowe: Pamiętać_by zapomnieć; zapomnieć_by pamiętać
2.03.2025, g. 17:00
Oprowadzanie po wystawach „Koordynaty” oraz „Moja pamięć nie należy do mnie”
Wstęp na wszystkie wydarzenia:
- na dany dzień w cenie biletu do galerii: 35 zł normalny | 25 zł ulgowy
- karnet na wszystkie dni : 50 zł
Patronami medialnymi odsłony Tropy są Onet oraz Gazeta Wyborcza Wrocław
27.02.2025, g. 19:00 | Performance: Narracje mierzone wodą (eng. Measuring Narrative with Water) Sirah Foighel Brutmann oraz Eitan Efrat
Performance „Narracje mierzone wodą” to audiowizualne doświadczenie, które opowiada o pamięci, historii i dziedzictwie za pomocą obrazów, dźwięków i języka. Punktem wyjścia są listy i fotografie rodzinne artystki, dokumentujące podróż jej pradziadka z Kopenhagi do Bangkoku w latach 20. XX wieku. Na ekranie zobaczymy połączenie fragmentów współczesnych ujęć z archiwalnymi zdjęciami oraz listami, które Foighel Brutmann czyta w różnych językach. Efekty elektroniczne i dźwięki akustyczne, tworzone na żywo przez Eitana Efrata, podkreślają fizyczny wymiar języków używanych przez artystkę. Performance traktuje język jako narzędzie pomiarowe, badając, na ile potrafi on uchwycić to, co chcemy opowiedzieć.
Dowiedz się więcej →
lub
1.03.2025, g. 17:00 | Oprowadzanie kuratorskie
Kuratorka Monika Łuszpak-Skiba oprowadzi po wystawie „Koordynaty” traktującej o relacjach przestrzennych charakteryzujących naszą współczesność. Tematem przewodnim wystawy jest mapa jako graficzna forma odwzorowania obszaru, w tym przypadku ilustrująca go z różnych nieprzystających do siebie perspektyw m.in. doświadczenia społeczności queer, zmian klimatycznych czy miejsc niedostępnych np. z powodu przymusowego wysiedlenia lub innych form opresji.
Dowiedz się więcej o wystawie →
Kuratorka Natalia Barczyńska oprowadzi po wystawie „Moja pamięć nie należy do mnie”, która zgłębia złożoną relację między pamięcią ludzką a technologią w erze cyfrowej, przyglądając się płynnym granicom między pamięcią organiczną a mechaniczną. Prezentowane prace, wykorzystując różnorodne media sztuk wizualnych, badają relacje między odbiorcą a historią, podkreślając kruchość i przemijalność narracji oraz powierzchni, na których powstaje, niszczeje i odtwarza się obraz współczesnej pamięci.
Dowiedz się więcej o wystawie →
lub
1.03.2025, g. 20:00 | pokazy krótkometrażowe: Pamiętać_by zapomnieć; zapomnieć_by pamiętać
Trzy filmy prezentujące trzy różne strategie pamięci dotyczące bliskich lub osób, które wywarły determinujący wpływ na nasze życie. Trzy bardzo osobiste historie opowiadające o ludziach, o których chcemy, a nie możemy zapomnieć i o tych, o których pragniemy nauczyć się pamiętać.
Zobaczymy:
- “To you”, Wafa Lazhari, 18’:00”;
- “Echoes of grief”, Verena Repar, 19’13”;
- “The Devil lives in Torshälla”, Hannah Murphy, 8’22”.
lub