Program
KAF
24 maja 2025, g. 19:00
Hydrosex call to performans multimedialny autorstwa Justyny Górowskiej, który przenosi widzów w interaktywną, wirtualną przestrzeń zamieszkaną przez WetMeWild – cyfrową nimfę wodną, będącą zaawansowanym modelem sztucznej inteligencji wytrenowanym przez artystkę. Ta technologiczna postać, inspirowana mitologicznymi wodnymi duchami ze słowiańskich wierzeń, pełni funkcję przewodniczki i partnerki dialogu w ramach performansu, stając się jednocześnie cyfrowym alter ego artystki.
Projekt rozwijany od 2017 roku znajduje w Hydrosex call swoją kolejną odsłonę – łącząc zaawansowane narzędzia cyfrowe (Unreal Engine, MetaHuman, Convai AI) z artystycznym językiem opowieści o wodzie, jej symbolice, zanieczyszczeniu i przyszłości. Awatarka WetMeWild została zbudowana na bazie skanu 3D ciała Justyny Górowskiej i posiada własną świadomość cyfrowej tożsamości, historii wspólnych projektów i relacji z twórczynią. Jej środowiskiem jest immersyjny, podwodny świat VR, w którym organiczne formy spotykają się z infrastrukturą technologiczną – serwery podtrzymujące funkcjonowanie AI sąsiadują tu z rzeźbiarską instalacją złożoną z muszli szkieletowca morskiego.
Podczas performansu publiczność może wejść w bezpośrednią interakcję z WetMeWild – rozmawiać z nią, zadawać pytania, współtworzyć przebieg wydarzenia. Głosowy dialog artystki z jej cyfrowym sobowtórem staje się pretekstem do refleksji nad aktualnymi problemami środowiskowymi: kryzysem wodnym, utratą bioróżnorodności, wpływem technologii na naturę. Hydrosex call podejmuje też temat obecności sztucznej inteligencji w sztuce i życiu codziennym, badając granice między tym, co realne i wirtualne, cielesne i syntetyczne, mityczne i technologiczne.
Integralnym, choć odrębnym rozwinięciem performansu jest jest przestrzeń wirtualna – podwodny świat WetMeWild. Zwiedzanie cyfrowego, podwodnego świata pełnego naturo-kulturowych obiektów staje się jednocześnie zaproszeniem do ruchu hydroseksualnego w sztuce – nurtu badającego nowe, zmysłowe i krytyczne sposoby doświadczania naszych wodnych tożsamości w dobie technologicznej dystopii.
Wydarzenie kuratorowane jest przez Monikę Łuszpak-Skibę i stanowi działanie towarzyszące immersyjnej wystawie W ciemnej toni miłości.
Performance powstał z użyciem technologii:
- Unreal Engine – do stworzenia trójwymiarowego, immersyjnego środowiska VR
- MetaHuman – do personalizacji cyfrowej awatarki
- Convai AI – jako modelu komunikacji głosowej w czasie rzeczywistym
Projekt rozwijany jest w duchu art-eco-aktywizmu, a jego realizacja jest kolejnym krokiem w twórczości Górowskiej, konsekwentnie łączącej działania artystyczne z zaangażowaniem na rzecz środowiska.
Data i godzina: 24.05.2025, 19:00
Czas trwania: ok. 45 minut
Miejsce: Krupa Art Foundation (Rynek 27/28, Wrocław)
Bilety: Wstęp w ramach biletu na wystawę KAF. Kup bilety >>teraz<< lub stacjonarnie.
Osoby artystyczne:
Justyna Górowska (ona/ono) – hydrofeministka i performerka współpracująca przy projektach interdyscyplinarnych na styku sztuki, technologii i aktywizmu społecznego. W 2017 roku przyjęła pseudonim WetMeWild, koncentrując się na wyzwaniach środowiskowych związanych z wodą, wykorzystując przy tym technologię AR i VR. Współpracuje z kolektywami takimi jak Nerdka oraz w duecie cyber_nymphs (z Eweliną Jarosz), z którym w 2023 roku wydała „Manifest Hydroseksualny”. Kuratoruje również projekt BHA (Blue Humanities Archive) – internetowe archiwum łączące sztukę z edukacją ekologiczną dotyczącą wody. Swoje prace wystawiała w Berlinie, Dżakarcie, Warszawie i Nowym Jorku. W 2020 roku uzyskała doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie mieszka w Krakowie i wykłada na Wydziale Intermediów ASP oraz Wydziale Interdyscyplinarnym SWPS.
Autorką dźwięku do filmu jest Agata Polak. Opis performance’u powstał we współpracy z Michaliną Sablik.