Program
KAF
23.09.2023 – 30.06.2024
Wystawa prezentuje wybór z kolekcji Sylwii i Piotra Krupów – zbioru, który stanowi symboliczny fundament Krupa Art Foundation.
Tytuł zaczerpnięty jest z „Lamparta” Giuseppe Tomasiego di Lampedusy – powieści, która opowiada o wielkich przemianach społecznych, kulturowych i politycznych u progu nowoczesności. Akcja „Lamparta” toczy się we Włoszech II połowy XIX wieku, ale myśl Lampedusy ma charakter uniwersalny i aktualny. Zasadą organizującą nowoczesną rzeczywistość jest zmiana. Znajduje ona wyraz w sztuce; to szczególne lustro, które pomaga nam odnaleźć samych siebie w obrazie rzeczywistości.
Najstarsze prace znajdujące się w Krupa Collection powstały w połowie XX wieku. Najnowsze to dzieła artystek i artystów pracujących współcześnie. W narracji wystawy odbija się wielowątkowość tego zbioru, tworzonego w przekonaniu, że różnorodność stanowi siłę napędową kultury. Kolekcja to wyjątkowa przestrzeń spotkań między pracami reprezentującymi odmienne wrażliwości, punkty widzenia i sposoby przedstawiania świata.
W analogiczny sposób zbudowana jest wystawa. Prace historyczne i najnowsze prowadzą tu ze sobą symboliczne rozmowy ponieważ czas, w którym istnieje sztuka, niezależnie od daty powstania, jest zawsze czasem teraźniejszym. To moment, w którym dyskurs sztuki wybrzmiewa w świadomości odbiorców i odbiorczyń. Na wystawie oddajemy więc głos dziełom. Każde z nich opowiada własną historię, ale razem rozwijają również wspólną narrację. Jej tematem jest Kolekcja pojęta jako rodzaj tekstu, zbudowanego z wypowiedzi sformułowanych w wielu językach artystycznych, które składają się na uniwersalną mowę sztuki – szczególny język, który służy do opisu naszego doświadczenia, zarówno w jego indywidualnym jak i zbiorowym, społecznym wymiarze. To także opowieść o przyszłości. Sztuka cały czas zmienia się, by ukazywać to, co pozostaje w nas niezmienne, twórcze i ludzkie w znajdującym się w procesie permanentnej transformacji świecie.
miejsce: poziom -1
artystki i artysci:
Maria Anto, Aleksander Baszyński, Paweł Baśnik, Rafał Bujnowski, Martyna Czech, Stanisław Dróżdż, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Wanda Gołkowska, Karolina Jabłońska, Paweł Jarodzki, Ewa Juszkiewicz, Tadeusz Kantor, Bartek Kiełbowicz, Kasia Kmita, Agata Kus, Natalia LL, Jan Lebenstein, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Małgorzata Mirga-Tas, Jarosław Modzelewski, Kinga Nowak, Paulina Ołowska, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Wilhelm Sasnal, Agata Słowak, Henryk Stażewski, Łukasz Stokłosa, Władysław Strzemiński, Jerzy Tchórzewski, Ryszard Winiarski, Andrzej Wróblewski
Kurator: Stach Szabłowski
Kuratorka asystująca: Natalia Barczyńska
Aranżacja wystawy: Michał Sroka
Identyfikacja graficzna: Magdalena Jaskułowska
Produkcja: Łukasz Narożny, Katarzyna Młyńczak
Komunikacja i promocja: Mikołaj Grabowski
Wideo: Alicja Kielan