Program
KAF
17.11.2023 – 07.01.2024
Serdecznie zapraszamy na trzecią już odsłonę projektu edukacyjno-badawczego Happy Family zainicjowanego w 2020 roku przez Karolinę Balcer.
Happy Family to projekt rodzinny, a impulsem do jego stworzenia była sytuacja, w jakiej wielokrotnie znajdował się starszy brat artystki Filip. Choć w rodzinnym domu niczego nie brakowało, okresowo bywał on osobą w kryzysie bezdomności. Problem bezdomności jest tak złożony, że często trudno jednoznacznie wskazać jej przyczyny. Wśród najczęściej występujących można wymienić wykluczenie społeczne spowodowane chorobami czy zaburzeniami psychicznymi, w tym uzależnieniami lub długotrwałym pobytem w zakładzie karnym. Wiążą się z tym błędne diagnozy lub ich brak, stygmatyzacja osób chorych psychicznie, brak dostępu do pomocy lub umiejętności skorzystania z niej przez osoby chore i ich najbliższych. Dzięki osobistym doświadczeniom, artystka jest w stanie opowiedzieć prawdziwą historię i być może przełamać tabu otaczające temat zdrowia psychicznego. W tej historii jej brat nie jest już tylko członkiem rodziny — staje się przedstawicielem społeczeństwa.
Do tej pory wystawy odbyły się w Miejscu Projektów Zachęty oraz w Galerii Miejskiej Arsenał
Trzecia odsłona zostaje poszerzona o kolejne wątki towarzyszące Karolinie. Tym, razem będzie to wątek starania się o dziecko, proces In Vitro oraz stany za tym idące. Cały proces jest wycieńczający fizycznie, psychicznie oraz ekonomicznie. Pokazuje też jak mała jest opieka i wsparcie państwa w tym temacie.
Prace na wystawie metaforycznie odnoszą się do zagadnień z obszaru zdrowia psychicznego. Punktem wyjścia było „zamiatanie problemów pod dywan” — proces szkodliwy i tylko mnożący kłopoty. Do stworzenia dzieł artystka wykorzystała tufting i inne techniki tekstylne. Na ekspozycję składają się obrazy i obiekty z elementami tekstowymi, nawiązujące do przedmiotów użytkowych kojarzonych z przestrzenią domową, takich jak dywany, wycieraczki, lampa, ręczniki, zasłona czy szafka z telewizorem. Autorka chciała wykreować przestrzeń przyjazną, sprzyjającą dyskusji na trudne tematy
Zaprojektowane przestrzenie zakładają stworzenie przyjaznej atmosfery, sprzyjającej dyskusji na trudne tematy. Wystawom towarzyszy książka “Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”, Do współtworzenia książki oraz projektu Karolina zaprosiła osoby, które odpowiedziały na nurtujące nas pytania. Streetworker Wojtek Skibicki, Marta Ciułkowicz – lekarka specjalizująca się w psychiatrii, psychoterapeutka Magdalena Peron-Szott oraz Maria Maćkowiak, absolwentka psychologii i filologii polskiej. Wspólnie staramy się zwiększyć świadomość w zakresie zdrowia psychicznego i – mamy nadzieję – odciążyć tę problematykę na tyle, by merytoryczna dyskusja stała się mniej wstydliwa.
Podczas trzeciej już edycji zapraszamy do korzystania z przestrzeni wystawy Instytucje / Fundacje / Organizacje zajmujące się którymś z obszarów tematyki projektu Happy Family w celu organizowania spotkań, które na co dzień odbywają się w ich siedzibach.
Wszelkie pytania, także te o możliwość rezerwacji terminu prosimy kierować na adres: natalia.barczynska@krupaartfoundation.pl
Więcej informacji o grafiku udostępnimy wkrótce.
Happy Family
Miejsce: level +1
Artystka: Karolina Balcer
Teksty towarzyszące wystawie: Wojtek Skibicki, Zofia Rojek
Współpraca: Radosław Bajsarowicz, Natalia Barczyńska, Marta Ciułkowicz, Katarzyna Młyńczak-Sachs, Iwona Ogrodzka, Zofia Rojek, Wojciech Skibicki, Gosia Sobolewska, Julia Staniszewska, Tadeusz Tarasek
Projekt graficzny: Magdalena Jaskułowska
Partnerzy: MiserArt, Fundacja Katarynka
***
W ŚRODY NA HASŁO „ZDROWIE PSYCHICZNE” WSTĘP NA WYSTAWĘ BEZPŁATNY