Program
KAF
13.07–20.10.2024
W związku z partnerstwem nawiązanym z American Film Festiwal, wystawa „Wojciech Fangor. American Dream” zostanie wydłużona o dodatkowe trzy tygodnie – do 11 listopada 2024.
Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz
Projektant wystawy: Robert Rumas
Adres: Rynek 27/28, Wrocław
Organizatorka: Krupa Art Foundation
Partnerstwa: Desa Unicum, Fangor Foundation, American Film Festival
oprowadzania z kuratorką wystawy:
20.10.2024, g. 17:00
9.10.2024, g. 17:00
27.07.2024, g. 17.00
14.07.2024, g. 17.00
oprowadzania weekendowe:
każda sobota i niedziela, g. 17.00
Dlaczego chcę wyjechać do USA? Nie dlatego, by zwiedzać i podziwiać ten niewątpliwie piękny kraj. Nie, nie jestem turystą. Również nie dlatego że w Polsce cierpię głód i liczę na to, że w Ameryce zbiję wielką fortunę. Przeciwnie, w Polsce mam wszystko, co niezbędne do życia. Brakuje mi tylko jednego: nadziei, że moja twórczość będzie się mogła swobodnie rozwijać i że będzie komuś potrzebna. Bo sztuka jest moją pasją, a maluję nie po to, by mieć pieniądze, ale [chcę] mieć pieniądze, żeby móc malować. Chcę dawać. Wiem, że moje prace mogą się cieszyć powodzeniem, dla niektórych mogą być nawet luksusem. A pomiędzy moją pasją i zaspokojeniem tych potrzeb jest również miejsce na biznes
Wojciech Fangor do Beatrice Perry, Wiedeń, 23 września 1961
Psychodeliczne fale i wirujące koła Wojciech Fangor malował pomiędzy 1961 a 1973 rokiem. Wyimek z jego najspektakularniejszego okresu twórczości zaprezentujemy na wystawie Wojciech Fangor. American Dream.
Wojciech Fangor eksperymentował w zakresie sztuki optycznej. Pragnął stworzyć obrazy, które będą oddziaływały na zmysłowe postrzeganie przestrzeni przez widza. Wystawa Wojciech Fangor. American Dream stawia w centrum kwestię immersyjności przestrzeni i psychosomatyczne doświadczenie obserwatora, który się w niej porusza.
Wojciech Fangor (1922–2015) był jedynym polskim artystą, którego doceniono wystawą indywidualną w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – to największy sukces, jaki w okresie zimnej wojny mógł osiągnąć jakikolwiek artysta spoza żelaznej kurtyny. Marzeniem Fangora było uprawiać innowacyjną sztukę w miejscu, w którym cieszyłaby się powszechnym zainteresowaniem i zrozumieniem. Dlatego pomimo już rozwijanej kariery w Polsce, chciał pracować i mieszkać w Stanach Zjednoczonych. Od wyjazdu do Austrii w 1961 roku, Fangor był nieustająco w drodze do Ameryki, zmieniając pracownie, malując, ucząc, wystawiając w Wiedniu, Paryżu, Berlinie i Londynie i starając się o amerykańską wizę. Ostatecznie udało mu się osiedlić w Stanach w 1966 roku i nawiązać współpracę z renomowaną galerią w Nowym Jorku, dzięki której mógł z powodzeniem malować, wystawiać i sprzedawać. Fangor zrealizował swoje amerykańskie marzenie, ale później doznał też wielu zawodów i po latach, w 1999 roku reemigrował do Polski. Wystawa Wojciech Fangor. American Dream skupia się jednak na latach optymizmu i wielkich nadziei twórczych.
Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy optyczne Wojciecha Fangora powstały poza Polską i pochodzą z prywatnych kolekcji.